
Pravilna prehrana na radnom mjestu
Jedan od najčešćih uzroka loših prehrambenih navika je upravo nedovoljna organizacija i nepostojanje rutine u našim životima. Radno vrijeme diktira naše obroke, te se vrlo često okrećemo brzim rješenjima. Svjesno jedenje zahtijeva fokus, što može biti teško kada se tokom našeg dana mnogo drugih životnih okolnosti i obaveza takmiči za tu mentalnu energiju.
Međutim, već je dobro poznato koliki su benefiti pravilne balansirane prehrane u aspektu poboljšanja koncentracije i kognitivnih funkcija, radnog učinka i produktivnosti na radnom mjestu. Svjetska zdravstvena organizacija sugeriše da optimalna prehrana može povećati nivoe produktivnosti i do 20%. Ovo naravno nije neočekivan podatak s obzirom da su neki od esencijalnih sastojaka u hrani zaduženi upravo za razvoj nervnog sistema I funkcije memorije.
Neka od najčešćih razmišljanja uposlenika su:
- “Što je lakše – to bolje”
- “Nemam uvijek vremena za kupovinu i pripremu zdrave hrane”
- “Preskupo je”
- “Ljudi iz moje okoline ne jedu zdravo.”
Sve navedeno se uz dovoljno volje i pravo usmjerenje može vrlo lako riješiti.
Na koji način možemo unaprijediti prehranu na radnom mjestu:
- Neka sastanci i proslave budu događaji bez izražene potrebe za konzumerizmom. Ako birate catering, važno je imati raznovrsne opcije obroka, sa naglaskom na svježem voću I salatama od svježeg povrća.
- U sklopu kuhinje/kantine važno je kreirati okruženje koje podstiče kreiranje zdravih prehrambenih navika za članove kolektiva. U skladu sa time, automati sa grickalicama bi se trebali koristiti ekonomično, sa mogućnošću uvršavanja i domaćih brendova nutritivno bogatijih opcija u ponudu #kupujmodomaće. Radno mjesto treba biti okruženje za poboljšanje dobrih prehrambenih navika, a vrsta hrane koja je dostupna je tu ključna.
- Pored ponude I resursa, važno je isticanje edukacije o pravilnoj prehrani kroz radionice i edukativna predavanja u sklopu raznih #teambuilding aktivnosti. Pored kolektivne edukacije, individualni pristup svakom članu kolektiva je od posebne važnosti I pruža još veću vrijednost.
Programi prehrane na radnom mjestu donose korist cjelokupnom kolektivu. Imaju potencijal da poboljšaju fizičko i mentalno zdravlje uposlenih, a time i lojalnost. Uložena sredstva u ovu svrhu se vraćaju s obzirom na benefite koje pozitivne promjene nose sa sobom.