
Hipotalamična amenoreja
Uzroci izostanka menstrualnog ciklusa su brojni. Jedan od njih je narušen rad hipotalamusa i lučenja hormona nadbubrežne žlijezde. Da bi bila dijagnosticirana, prvo je potrebno obaviti niz različitih medicinskih pretraga, ali i gledati širu sliku – historiju medicinskih problema, odnos sa hranom i tjelovježbom, kao i historiju promjena u kilaži.
Ova je tema meni veoma bliska. Veže se za nametnute standarde fizičkog izgleda i kako prema njima jedno žensko tijelo treba da izgleda. Važno je shvatiti da ne postoji standard, to je iluzija.
Kao i sa očekivanjima koja nam se nameću u svakom aspektu života, važno je da znamo šta mi zaista želimo za sebe i da li je to uopšte ono što bi drugi očekivali da mi jesmo ili kako treba da izgledamo.
Ako su svi medicinski uzroci amenoreje isključeni, onda je potrebno kombinovati više faktora u svrhu balansiranja hormonskog statusa.
- Važno je da ukupni unos energije na dnevnom nivou bude u skladu sa njenom potrošnjom, te da se nikada ne podvrgavamo prekomjernom kalorijskom deficitu tokom dužeg vremenskog perioda.
- Redovni obroci su veoma važni. Na ovaj način kontrolišemo nivoe glukoze u krvi tokom dana. Dug period u danu bez obroka u ovom slučaju se nikako ne preporučuje.
- Izbjegavati bilu kakvu fizičku aktivnost natašte.
- Osigurati dovoljno energije iz složenih ugljikohidrata oko treninga.
- Ukoliko je potrebno dobiti na kilaži da bi bili bliže onoj preporučenoj, iako će većina željeti ostati na donjoj granici te vrijednosti, naša genetika može diktirati da ipak budemo bliže sredini ili gornjoj granici ovog raspona – to je uredu i to je ono što našem tijelu treba da bi bilo zdravo.
- Vodimo računa o intenzitetu i dužini treninga. Dugotrajni i veoma intenzivni treninzi stavljaju dodatni stres na organizam, što pogoršava situaciju. Preporučuje se trening sa opterećenjem umjerenog intenziteta, bez mnogo kardio treninga (visokog intenziteta, npr. šprintevi).
I ono najvažnije, u svakom trenutku, svakog dana – budimo dobre prema sebi ❤