
Kako da imamo više energije?
Jedan od najčešćih problema sa kojima se danas susrećemo, a u velikoj mjeri utječu na naš svakodnevni život, jeste manjak energije i poletnosti. Često čujem od vas da biste voljeli da imate više bolje i energije za mnoge aktivnosti, kako fizičke tako i kognitivne, ali da naprosto nakon radnog dana nemate snage za njih.
Kod osoba koje imaju dijagnozu propraćenu određenim hormonalnim disbalansom, recimo PCOS i IR, ovo je posebno izraženo.
Međutim postoje neke male promjene koje za veoma kratko vrijeme mogu napraviti veliku razliku i poboljšati nivoe naše energije na dnevnom nivou.
- Ujutro se hidrirajmo
Često čujem da je kafa prva tečnost koju ujutro popijete. Ne volim kada se kafa pije prije doručka, ali i mala promjena gdje ćete popiti čašu vode prije te kafe može napraviti razliku. I kada smo već kod kafe, više od 2 šoljice dnevno može imati suprotan efekat na naše nivoe energije, gdje višak kofeina uzrokuje da se osjećamo necentrirano, anksiozno pa čak i nemoćno. Znajmo svoju granicu.
- Eliminišimo hranu za koju ustanovimo da nam ne odgovara
Pratimo šta jedemo i kako se osjećamo nakon obroka.
Obratimo pažnju na simptome poput: brzog pada energije, nadutosti i tromosti.
- Ne preskačimo obroke
Često se desi da preskočimo obrok, pa kada dođe vrijeme narednog obroka budemo toliko gladni da veoma teško možemo kontrolisati svoj unos. Hormoni gladi i sitosti su tada u disbalansu, posebno ukoliko nam je to redovna praksa. Kada unesemo veliku količinu hrane to traži od naših organa da napornije rade. Dolazi do intenzivnije sekrecije hormona i enzima zaduženih za probavu sastojaka u hrani koju smo pojeli. Usljed toga možemo osjećati intenzivniji pad energije, tromost, žgaravicu i slično.
- Smanjimo upalne procese u organizmu i poboljšajmo metabolizam na ćelijskom nivou
U slučaju bilo kakvih upalnih procesa u organizmu, cilj nam je da prehranom smanjimo njihov intenzitet, eliminacijom najčešćih proupalnih sastojaka u hrani. O tome detaljno razgovaramo u okviru Nutritajna programa.
- Bavimo se fizičkom aktivnošću koja odgovara nama, a ne koja je trenutno IN.
Posebno kada su hormonalni disbalansi u pitanju, veoma je važno odabrati adekvatan vid tjelovježbe. Posebno za žene, vježbati istim intenzitetom u toku cijelog mjeseca nije preporučljivo. Nivoi hormona se mijenjaju, a u skladu sa time i naše tijelo traži različite intenzitete aktivnosti.
I podsjećam, strpljenje je ključno. Ne moramo sa svim promjenama krenuti odmah. Odaberimo jednu i pokušajmo je ispratiti 7 dana, pa onda odaberimo drugu. Nakon određenog vremena i benefits koje spoznamo, nećemo željeti da se vratimo na ono kako je bilo ranije.