
Zašto je važan progesteron?
Jedan od vrlo čestih, i ne baš omiljenih, popratnih simptoma lutelne faze ciklusa (nakon ovulacije), te prvog trimestra trudnoće je opstipacija.
Nivo hormona progesterona raste u lutealnoj fazi ciklusa kada ga luči corpus luteum, što se nastavlja i u trudnoći. Ovdje ovaj hormon ima ulogu u relaksiranju glatkih mišića crijeva. Tada se hrana u njima duže zadržava, a samim time se i nutrijenti bolje apsorbuju u krvotok, zbog čega je opstipacija česta pojava.
Iako je ovo nama ne baš drag simptom, adekvatne koncentracije progesterona imaju mnogo više važnosti poput esencijalne uloge u održavanju trudnoće, poboljšanja kvalitete sna, kontrole PMS simptoma poput umora, niskog libida i promjena raspoloženja.
Šta nam može pomoći da održimo nivoe progesterona adekvatnim a ujedno i olakša problem opstipacije?
- Dijetalna vlakna
Pomažu u eliminaciji viška estrogena putem jetre čime se stvara novi prostor za produkciju progesterona, a ujedno pomažu probavi i olakšavaju simptome opstipacije.
Ukoliko ste pažljivo čitali, primjetit ćete da dijetalnim vlaknima pomažemo bolju produkciju progesterona koji je jedan od uzročnika opstipacije, ali mnogo važnija upotreba vlakana u ovom slučaju je u aspektu poboljšanja crijevne peristaltike kao i formiranja crijevnog sadržaja. Dnevno nam treba 25-30 g dijetalnih vlakana. Ukoliko ih inače ne unosimo dovoljno, počnimo lagano da bi izbjegli nadutost i grčeve u stomaku.
A da sve ide lakše, tu je i recept za jedan slatkiš. Ove kuglice su zahvaljujući suhim šljivama bogate dijetalnim vlaknima, ali i vitaminom K, A i betakarotenom.
RECEPT
- 6-7 suhih šljiva iz kompota (ja kompot napravim tako što suhe šljive bez košpice operem, pa skuham sa malo korijena đumbira i cimetom, a kad se prohladi dodam i sok pola limuna i čuvam u teglici u frižideru zajedno sa vodom u kojoj su se kuhale)
- 3 šake badema (samljeti)
- 2 šake sjemenki tikve (samljeti)
- 1 kašika lanenih sjemenki (samljeti)
- 2 kašike sirovog kakaoa
- ½ kašičice cimeta
- 1 kašičica meda
- Kokos mrvice
PROCES
Možete sve sastojke zajedno izblendati ako imate jači blender, ali ja više volim prvo izblendati bademe i sjemenke, pa posebno šljive (ne obrnutim redoslijedom jer će čaša blendera biti uprljana od šljiva pa će se suhi sastojci pri blendanju lijepiti za nju). Sve sastojke onda sjediniti u blenderu ili ručno, oblikovati kuglice, uvaljati ih u kokos i ostaviti u frižider da se stegnu. Od ove količine se dobije 7-8 komada. Ako imate poteškoće sa probavom, ovaj recept vam može koristiti. Naravno, paziti na količinu, 1-2 su sasvim dovoljne, posebno jer imaju veliki udio vlakana. Nakon njih je važno piti dovoljno tečnosti kako bi vlakna mogla raditi svoj posao.