
Inflamacija
Klinička Prehrana, Pravilna Prehrana
Inflamacija je zaštitni mehanizam koji dopušta našem tijelu da se samostalno, na spoljašnom ili unutarnjem nivou, bori sa infekcijom, bolesti ili povredom.
Može biti hronična, koja vodi do različitih dijagnoza i mnogih autoimunih oboljenja.
Uzroci tjelesne inflamacije su mnogi. Kao i uvijek, krećemo od našeg odnosa prema nama, kroz životni stil i prehrambene navike. Ako u našoj prehrani preovladavaju prerađene namirnice sa mnogo transmasti, zaslađena pića, alkohol, kao i nedovoljna fizička aktivnost i loš kvalitet sna.
Mediteranska ishrana se smatra jednom od najefektinijih anti-inflamatornih načina prehrane, i dokazano reducira upalne markere poput CRP i IL-6.
Namirnice bogate antioksidansima se svakako trebaju naći svakodnevno na našim tanjirima jelovniku, ali posebno su važne u borbi protiv upalnih procesa. Antioksidansi reduciraju nivoe slobodnih radikala, reaktivnih molekula koje su prirodni produkt našeg metabolizma ali i uzročnici inflamacije.
Pro-inflamatorna hrana:
Transmasti i industrijski šećeri su na prvom mjestu, pa onda i sva hrana koja ih sadrži: zaslađena pića, rafinisani ugljikohidrati i slatkiši, mesne prerađevine (hrenovke, kobasice, i sl.), prerađene grickalice, određena ulja (prerađena biljna ulja poput kukuruznog, sojinog, palminog), alkohol.
Anti-inflamatorna hrana:
- Povrće (brokula, kelj, prokulice, kupus, karfiol, paprike, cvekla, mrkva),
- Voće (posebno tamno obojeno, poput grožđa i višnji),
- Masno voće (avokado, masline),
- Maslinovo ulje,
- Laneno ulje,
- Masne ribe (srdele, inćuni, riječne ribe, losos),
- Orašasto voće,
- Čili papričice,
- Sirovi kakao,
- Tamna čokolada (min. 80% kakaoa),
- Začini (kurkuma, cimet, đumbir, biber),
- Zeleni čaj,
- Crveno vino (140-280 ml dnevno).
Suplementacija sa omega-3 i kurkuminom (uz piperin), D vitamin i cinkom je nešto što možemo također uzeti u obzir, sa naglaskom na individualne potrebe.