
Kofein u trudnoći
Trudnoća, Životni Stil i Nutrigenika
Kafa i kofein su za trudnice i žene u procesu začeća česta nedoumica. Kofein je najpoznatiji stimulant, koji može proći placentalnu barijeru. U toku trudnoće ima produženo vrijeme poluživota, što znači da se duže zadržava u organizmu. Ali kako je i manjak energije u toku trudnoće česta pojava, njegova restrikcija može biti izazov, posebno za osobe koje su navikle na učestaliju konzumaciju kafe.
U skladu sa time, prema donesenom konsenzusu, unos kofeina u toku trudnoće ne bi trebao prelaziti 200 mg na dnevnom nivou. Ovakve preporuke daju se u cilju smanjenja rizika od niske porođajne kilaže kao i narušenog intrauterinog rasta i razvoja.
Važno je imati u vidu i vrstu kafe koju pijemo, jer koncentracije kofeina u zavisnosti od toga variraju, kao i to da se kofein nalazi u mnogim drugim namirnicama poput tamne čokolade, gaziranih pića, nekim lijekovima, naravno čaju. Odabir čajeva u trudnoći jer posebna tema o kojoj vrijedi govoriti.
Pored kafe, kofein se nalazi u mnogim drugim namirnicama poput tamne čokolade, gaziranih pića, nekim lijekovima, te naravno čaju.
Sadržaj kofeina u hrani možete i sami istražiti na website-u https://www.caffeineinformer.com/
Šta nam pored kofeina može može pomoći da poboljšamo nivoe energije u trudnoći?
Važno je da se osvrnemo na svoje prehramene navike. Nekada pretjeran manjak energije može biti znak nedovoljnog unosa određenog nutrijenta putem hrane. Nutrijenti poput magnezijuma, željeza, fosfora, vitamina B kompleksa, posebno pantotenske kiseline (B5) direktno utječu na nivoe naše energije. Ako neki od ovih nutrijenata ne unosimo dovoljno na dnevnom nivou, uvođenje raznovrsnijih namirnica i širi izbor njih može pomoći da to poboljšamo. Također kao i uvijek, adekvatna hidratacija i dovoljan odmor su od velikog utjecaja na našu energiju u toku dana, pored nutritivno bogatih i redovnih obroka.
Da sumiramo:
- Unos visokih koncentracija kofeina povećava rizik od neželjenih ishoda trudnoće poput spontanog pobačaja, niske porođajne kilaže, niske kilaže u odnosu na gestacijsku dob.
- Prvi trimestar je najosjetljiviji period, ali je obično praćen mučninom koja svakako umanjuje želju za unosom kofeina (primarno iz kafe). Ako mučnina kao simptom nije slučaj, savjetuje se voditi računa o unosu kofeina, te djelimično do potpuno eliminisati njegov unos putem kafe.
- Poluživot kofeina se produžuje u drugom i trećem trimestru, te je potrebno više vremena da se eliminiše iz organizma.
- Izbjegavanje kofeina se preporučuje za trudnice koje spadaju rizičnu kategoriju na osnovu ranijih ili trenutnih stanja poput visokog krvog pritiska.
- Iako postoje brojna istraživanja, i dalje nije određen tačan proces zbog kojeg su povećan unos kofeina i njegovo dejstvo odgovorni za neželjene ishode u trudnoći.
- Istraživanja govore da na nisku porođajnu kilažu može utjecati doza kofeina ekvivalentna onoj u 7 šoljica kafe dnevno.