
Šećer i hormoni
Mnogo vas se žali da ima problem sa prekomjernim unosom slatkiša. Često se govori o tome koji je tačno uzrok te naše velike potrebe za šećerom u hrani. Kroz ovaj post sam željela da objasnim kako to šećer koji unosimo hranom djeluje na naše hormone. Ovo se primarno odnosi na proste, dodane šećere u industrijskoj hrani. Važno je da naglasim da njih ima i u slanoj hrani, grickalicama, sosevima, gotovim jelima.
Šta je važno ako želimo umanjiti našu potrebu za šećerom?
- Redovni obroci
- Uravnoteženi/kompletni obroci
- Kvalitetan san
- Hidratacija
Svaka od ovih stavki zaslužuje poseban post, opširne su to teme. Hidrataciju i san smo već prošli. 🙂 Možda da u budućnosti napišem i nešto na temu dobre organizacije bez koje redovnih obroka ne može ni biti.
Svoj efekat šećer u prvoj liniji ispoljava na jedan od najmoćnijih hormona u našem organizmu – inzulin. S obzirom da je dejstvo inzulina usko vezano za sve druge hormone, njegova regulacija je od primarne važnosti bilo koje vrste hormonalnog disbalansa.
Kada konzumiramo veće količine prostih šećera, nivoi inzulina se naglo povise, te dolazi do smanjenja nivoa važnog proteina koji inače veže višak estrogena i testosterona u krvotoku. Ako ovog proteina nema dovoljno, povećava se produkcija testosterona i estrogena. Višak testosterona se konvertuje u još više estrogena i to od strane abdominalnog masnog tkiva. Posljedice su disbalans odnosa estrogen:progesteron, gdje previsoke vrijednosti estrogena uzrokuju iritabilnost, anksioznost, insomniu i sl.
Umjesto da pokušamo kompletno eliminisati šećer, pokušajmo sa kontrolom glikemijskog opterećenja.
Glikemijsko opterećenje je mjera porasta šećera u krvi nakon konzumacije određenog tipa ugljikohidrata. Poželjno je da vrijednosti šećera u krvi nakon obroka postepeno rastu, umjesto da njihova vrijednost naglo poraste uz brzi pad.
U periodu menstrualnog ciklusa kada očekujemo porast apetita, što je obično neposredno prije menstruacije, obroci bogati dijetalnim vlaknima, kvalitetnim mastima i proteinima nam mogu mnogo pomoći.
Kako su u ovom periodu većini najveći problem slatkiši, odlučila sam sa vama podijeliti primjer recepta kojim ćemo zasititi tu potrebu, ali i dalje održati balansirane nivoe hormona i apetita. Ne sadrži dodatni šećer, a nutrijenti su izbalansirani tako da će nam pružiti osjećaj sitosti bez potrebe za prejedanjem.
Čokoladni brownie
Sastojci:
- 3 cijela jaja
- 5 hurmi potopljenih u vodi pa onda izblendanih
- 100 g mljevenih badema
- 2 kašike sirovog kakaoa
- 1 kašika mljevenog lana
- 1 kašičica psylliuma
- 1 kašika tahina
- 1 kašičica cimeta
Proces:
Jaja pjenasto umutiti, pa dodati krem od hurmi i tahin, a onda suhe sastojke polako umiješati špatulom. Obložiti tepsiju pek papirom i peći na 180 stepeni, provjeriti čačkalicom. Važno je da se ne prepeče da ne bi bio suh. Možete ga služiti uz grčki jogurt i skuhano voće, recimo višnje.